Lancer Invitational
Lancer Invitational
September 03, 2019
Results By Wisconsin Runner Timing Systems www.wisconsinrunner.com
Overall Finish List - Boys
Boys
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 6 Nathaniel Osborne Brookfield Academy 16:54.1 5:27/M 10
2 (< 5) 55 Micah Anderson Kenosha Christian Life 17:24.8 5:37/M 12
3 2 38 Aidan Phillips Dominican/Eastbrook Academy 17:46.7 5:44/M 11
4 3 186 Dominic Willadson Sheboygan Lutheran 17:57.9 5:48/M 11
5 4 137 Hayden Rice Ozaukee 18:21.7 5:55/M 12
6 5 254 Will Allen Westosha Central 18:21.9 5:55/M 10
7 6 77 Rocco Matteucci Kenosha St. Joseph Catholic Academy 18:30.6 5:58/M 11
8 7 268 Dylan Hartnek Westosha Central 18:36.1 6:00/M 11
9 8 278 Kyle Pflug Westosha Central 18:42.6 6:02/M 12
10 9 175 Hans Gruben Sheboygan Lutheran 18:48.2 6:04/M 11
11 10 208 Richard Schaefer Shoreland Lutheran 18:50.0 6:05/M 12
12 11 28 Caleb Schaber DASH 18:51.0 6:05/M 12
13 12 275 Carson Meredith Westosha Central 18:51.7 6:05/M 12
14 13 177 Jonah Jurss Sheboygan Lutheran 18:56.1 6:07/M 11
15 14 187 Matt Witte Sheboygan Lutheran 19:00.5 6:08/M 11
16 15 4 Cormac Malloy Brookfield Academy 19:02.8 6:09/M 12
17 16 23 Kaden Hacker DASH 19:19.4 6:14/M 10
18 17 104 Nick Johnson Living Word Lutheran 19:20.7 6:14/M 11
19 18 79 Israel Mondragon Kenosha St. Joseph Catholic Academy 19:23.6 6:15/M 12
20 19 30 Alexander Taylor DASH 19:23.7 6:15/M 10
21 20 205 John Innamorato Shoreland Lutheran 19:26.0 6:16/M 12
22 21 279 Frank Quinones Westosha Central 19:26.8 6:16/M 11
23 22 35 Josh Lesac Dominican/Eastbrook Academy 19:37.1 6:20/M 11
24 23 270 Daniel Koffen Westosha Central 19:45.1 6:22/M 10
25 24 135 Calvin McKee Ozaukee 19:46.6 6:23/M 10
26 (< 5) 57 Brett Mezatis Kenosha Christian Life 19:48.0 6:23/M 10
27 25 321 Blake Zager Wimot Union 19:50.5 6:24/M 12
28 26 83 Michael Pienkos Kenosha St. Joseph Catholic Academy 19:54.1 6:25/M 12
29 27 312 Kieran Kendall Wimot Union 19:57.4 6:26/M 9
30 28 69 Hayden Dippel Kenosha St. Joseph Catholic Academy 19:59.7 6:27/M 11
31 (< 5) 56 Nathan Klimt Kenosha Christian Life 20:09.8 6:30/M 11
32 29 269 Eddy Jahnke Westosha Central 20:14.6 6:32/M 12
33 30 7 Jacob Reiner Brookfield Academy 20:18.2 6:33/M 10
34 31 170 Matt Berg Sheboygan Lutheran 20:19.9 6:34/M 12
35 (> 7) 261 Carson Edquist Westosha Central 20:23.1 6:35/M 12
36 32 224 Jack Lopez The Prairie School 20:26.5 6:36/M 10
37 33 188 Logan Zak Sheboygan Lutheran 20:27.6 6:36/M 10
38 34 72 Ben Franklin Kenosha St. Joseph Catholic Academy 20:30.0 6:37/M 12
39 35 218 Nolan Boerner The Prairie School 20:30.2 6:37/M 9
40 36 181 Grant Portenier Sheboygan Lutheran 20:31.0 6:37/M 10
41 37 221 Jayce Jaramillo The Prairie School 20:32.0 6:37/M 10
42 38 110 Baden Locke Living Word Lutheran 20:32.6 6:38/M 12
43 (> 7) 266 Marcus Gillmore Westosha Central 20:35.8 6:39/M 9
44 39 222 JP Joregenson The Prairie School 20:43.0 6:41/M 10
45 40 76 Joseph Istvanek Kenosha St. Joseph Catholic Academy 20:53.0 6:44/M 11
46 41 36 Myles Melloch Dominican/Eastbrook Academy 20:54.7 6:45/M 10
47 42 107 David Kruse Living Word Lutheran 20:58.5 6:46/M 11
48 43 51 Nathan Schmidt Heritage Christian 20:59.1 6:46/M 11
49 (> 7) 283 Ian Slade Westosha Central 20:59.3 6:46/M 11
50 44 136 Tyler Mueller Ozaukee 21:00.5 6:47/M 10
51 45 75 Val Iaquinta Kenosha St. Joseph Catholic Academy 21:08.6 6:49/M 12
52 46 229 Peter Vanko The Prairie School 21:15.0 6:51/M 12
53 (> 7) 290 Connor Wade Westosha Central 21:16.7 6:52/M 9
54 (> 7) 272 Paul Lynch Westosha Central 21:19.0 6:53/M 12
55 (> 7) 284 Lucas Sternburg Westosha Central 21:19.9 6:53/M 9
56 47 125 Stephen McGravey-Tate The Prairie School 21:21.8 6:54/M 11
57 48 319 James Raymond Wimot Union 21:39.4 6:59/M 12
58 49 223 Wyatt Knoell The Prairie School 21:40.2 6:59/M 10
59 50 100 Mason Everts Living Word Lutheran 21:44.0 7:01/M 9
60 51 133 Matt Baldwin Ozaukee 21:50.9 7:03/M 11
61 (> 7) 225 Vincent Praefke The Prairie School 22:01.5 7:06/M 10
62 52 204 John Goines III Shoreland Lutheran 22:07.9 7:08/M 10
63 (> 7) 184 Aiden Reimer Sheboygan Lutheran 22:09.6 7:09/M 12
64 53 304 Joseph Banish Wimot Union 22:12.1 7:10/M 12
65 54 26 Jacob Parker DASH 22:21.9 7:13/M 11
66 55 19 Micah Chan DASH 22:22.2 7:13/M 9
67 56 103 Jacob Helm Living Word Lutheran 22:23.7 7:13/M 9
68 57 27 Abiah Radtke DASH 22:23.8 7:13/M 9
69 (> 7) 179 Eli Norlander Sheboygan Lutheran 22:23.9 7:14/M 12
70 (> 7) 273 Max Matushek Westosha Central 22:26.3 7:14/M 12
71 (> 7) 258 Ethan Chyla Westosha Central 22:27.2 7:15/M 12
72 (< 5) 122 Victor Mateos VillegasMessmer 22:30.9 7:16/M 11
73 58 108 Jayden Lamm Living Word Lutheran 22:32.6 7:16/M 9
74 (> 7) 71 Ethan Esposito Kenosha St. Joseph Catholic Academy 22:36.6 7:18/M 10
75 (> 7) 219 Gavin Chadwick The Prairie School 22:38.1 7:18/M 10
76 (> 7) 173 Zach Glewen Sheboygan Lutheran 22:38.4 7:18/M 9
77 (> 7) 276 Addison Morehouse Westosha Central 22:41.8 7:19/M 9
78 (> 7) 259 Christopher Bla DelongWestosha Central 22:42.1 7:19/M 11
79 (> 7) 176 Charlie Hahn Sheboygan Lutheran 22:49.4 7:22/M 9
80 (> 7) 81 Aiden Mullen Kenosha St. Joseph Catholic Academy 22:50.6 7:22/M 9
81 59 2 Ryan Beckley Brookfield Academy 22:51.9 7:23/M 12
82 60 9 Patrick Wadell Brookfield Academy 22:53.1 7:23/M 10
83 61 37 Joseph Parlier Dominican/Eastbrook Academy 22:55.7 7:24/M 10
84 62 29 Matthew Schaber DASH 23:00.8 7:25/M 10
85 (< 5) 146 Cristian Diaz Saint Anthony 23:02.8 7:26/M 12
86 (> 7) 174 Brandon Grasse Sheboygan Lutheran 23:09.8 7:28/M 11
87 63 313 Josh Melka Wimot Union 23:11.2 7:29/M 9
88 (> 7) 183 Ethan Rasmussen Sheboygan Lutheran 23:40.9 7:38/M 10
89 (> 7) 286 Ronny Verhaalen Westosha Central 23:43.5 7:39/M 12
90 (> 7) 263 Joel Engberg Westosha Central 23:45.2 7:40/M 10
91 (> 7) 84 Daniel San Nicolas Kenosha St. Joseph Catholic Academy 23:47.0 7:40/M 11
92 64 307 Caleb Bruley Wimot Union 23:48.5 7:41/M 9
93 65 109 Jeremiah Lepien Living Word Lutheran 23:50.0 7:41/M 9
94 (> 7) 78 Colin Mills Kenosha St. Joseph Catholic Academy 23:55.6 7:43/M 10
95 (> 7) 74 Ethan Harron Kenosha St. Joseph Catholic Academy 23:59.6 7:44/M 11
96 66 48 Josiah King Heritage Christian 24:04.7 7:46/M 9
97 (> 7) 265 Jacob Galley Westosha Central 24:08.5 7:47/M 10
98 (> 7) 287 Steven Verhaalen Westosha Central 24:10.7 7:48/M 10
99 (> 7) 25 Joshua Lipski DASH 24:14.1 7:49/M 9
100 (> 7) 172 Ethan Damrau Sheboygan Lutheran 24:20.9 7:51/M 10
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade
101 (> 7) 99 Sam Dorth Living Word Lutheran 24:33.6 7:55/M 12
102 (> 7) 106 Jace Krueger Living Word Lutheran 24:40.8 7:58/M 9
103 (> 7) 289 Mitchell Vineyard Westosha Central 24:50.8 8:01/M 10
104 (> 7) 86 John Walls Kenosha St. Joseph Catholic Academy 25:02.2 8:05/M 11
105 (> 7) 256 Jack Bremer Westosha Central 25:10.3 8:07/M 9
106 (> 7) 80 Jack Moyer Kenosha St. Joseph Catholic Academy 25:11.1 8:07/M 12
107 (> 7) 227 Joey Scumaci The Prairie School 25:23.2 8:11/M 10
108 (> 7) 68 Thomas Connolly Kenosha St. Joseph Catholic Academy 25:31.7 8:14/M 9
109 67 39 Morris Steinberg Dominican/Eastbrook Academy 25:33.2 8:15/M 9
110 68 317 Cole Pappadakis Wimot Union 25:36.9 8:16/M 12
111 69 134 Riley Borchardt Ozaukee 25:49.2 8:20/M 9
112 (< 5) 152 David Ruiz Saint Anthony 25:49.3 8:20/M 11
113 (> 7) 21 Nathan Forget DASH 25:58.6 8:23/M 10
114 (> 7) 85 Giancarlo Smith Kenosha St. Joseph Catholic Academy 26:02.7 8:24/M 11
115 70 3 Grant Ihlenfeld Brookfield Academy 26:07.6 8:26/M 10
116 (> 7) 315 Christian Obertin Wimot Union 26:14.8 8:28/M 11
117 (> 7) 316 Sean O'Dowd Wimot Union 26:21.8 8:30/M 12
118 71 46 Elias Hasbani Heritage Christian 26:27.9 8:32/M 9
119 (> 7) 280 Evan Rosenick Westosha Central 26:32.3 8:34/M 10
120 72 45 Callan Bainbridge Heritage Christian 26:44.3 8:38/M 9
121 (> 7) 318 Luke Pietluck Wimot Union 26:46.0 8:38/M 9
122 (> 7) 257 Paul Capelli Westosha Central 26:54.1 8:41/M 11
123 73 49 Travis McCraw Heritage Christian 26:54.3 8:41/M 11
124 (> 7) 185 Drew Vaszily Sheboygan Lutheran 26:57.0 8:42/M 9
125 (> 7) 67 Ian Bishoff Kenosha St. Joseph Catholic Academy 26:57.7 8:42/M 11
126 (> 7) 113 Max Rautmann Living Word Lutheran 26:59.9 8:43/M 10
127 74 5 Xavier Nye Brookfield Academy 27:02.4 8:43/M 11
128 75 203 Noah Fischer Shoreland Lutheran 27:08.9 8:45/M 9
129 (> 7) 66 Joey Bernie Kenosha St. Joseph Catholic Academy 27:23.7 8:50/M 9
130 (> 7) 73 Dominik Gillespie Kenosha St. Joseph Catholic Academy 27:23.9 8:50/M 12
131 (> 7) 305 Victor Banish Wimot Union 27:32.1 8:53/M 12
132 (> 7) 178 Andrew Meador Sheboygan Lutheran 27:42.5 8:56/M 11
133 (> 7) 24 Stephen Janes DASH 27:46.4 8:58/M 9
134 (> 7) 98 Jim Bucher Living Word Lutheran 27:49.1 8:58/M 11
135 (> 7) 267 Matt Grenyo Westosha Central 27:54.8 9:00/M 12
136 (> 7) 226 Andrew Schaefer The Prairie School 27:55.1 9:00/M 10
137 (> 7) 182 Josh Rach Sheboygan Lutheran 27:56.1 9:01/M 11
138 (< 5) 154 Leobardo Vargas Saint Anthony 28:01.0 9:02/M 10
139 76 202 Andy Duff Shoreland Lutheran 28:39.2 9:15/M 9
140 (> 7) 264 Will Fisch Westosha Central 28:44.4 9:16/M 10
141 (> 7) 228 Keegan Sluis The Prairie School 29:18.8 9:27/M 11
142 77 50 Jordan Schmidt Heritage Christian 29:28.6 9:31/M 10
143 (< 5) 148 Alfredo Navarrette Saint Anthony 29:33.1 9:32/M 11
144 (> 7) 82 Michael Mullen Kenosha St. Joseph Catholic Academy 30:18.6 9:47/M 12
145 (> 7) 271 Miles Lenz Westosha Central 30:44.5 9:55/M 10
146 78 33 William Bonifas Dominican/Eastbrook Academy 30:57.9 9:59/M 9
147 79 34 Jesper Hjertstedt Dominican/Eastbrook Academy 31:01.0 10:00/M 9
148 (> 7) 114 Trevor Steiner Living Word Lutheran 31:05.9 10:02/M 12
149 (> 7) 171 David Blas Sheboygan Lutheran 31:13.6 10:04/M 12
150 (> 7) 22 Anthony Gotcher DASH 32:06.8 10:22/M 9
151 (> 7) 180 Zeke Norlander Sheboygan Lutheran 33:05.2 10:40/M 9
152 (> 7) 314 Chase Meyers Wimot Union 33:08.2 10:41/M 9
153 (< 5) 121 Davveon Binns Messmer 35:15.7 11:22/M 12
154 (> 7) 311 Levi Keen Wimot Union 35:40.4 11:30/M 12
155 (> 7) 320 William Stypla Wimot Union 37:34.7 12:07/M 9
156 (< 5) 120 Darreon Binns Messmer 38:52.5 12:32/M 12
157 80 47 Ethan Hotelling Heritage Christian 42:17.2 13:38/M 11